EXPONÁT ROKU 2024
BROUŠENÝ FLAKON Z LITHYALINU
Vyrobila a muzeu darovala firma Glassbor z Nového Boru v roce 2023
Z mnoha technik, kterými se zde sklo již po staletí zušlechťuje a zdobí, nenajdete originálnější a pro Nový Bor typičtější techniku, než je lazurování. Je to technika spojená se jménem Friedricha Egermanna, rozvíjená místní sklářskou školou a využívaná mnoha místními sklářskými rafineriemi. Práce s lazurami je složitá, technologicky náročná a pestrá. Ing. Václav Kuželka se jí věnuje více než půl století. Specifickou disciplínou v práci s lazurami je technika „polodrahokamového skla“- Lithyalinu. Výroba kombinuje práci za tepla (v huti) právě s lazurováním.
Václav Kuželka vystudoval v Praze chemii a nastoupil do novoborského Crystalexu. Naučil se jazyky a sbíral zkušenosti po světě, sklářskou technologii učil například i v africké Nigérii. Nejprve založil s kolegou z Crystalexu vlastní firmu. Pojmenovali ji po Friedrichu Egermannovi – skláři, který je Václavu Kuželkovi celoživotní inspirací. Úspěšný rozjezd firmy ale zastavila privatizace, při které prohráli v obálkové soutěži a podnik získal jiný zájemce. Neúspěch s první firmou ho ale neodradil a s odvahou sobě vlastní založil v roce 1994 Glassbor. Firmě se dařilo, kolem roku 2000 koupili malou továrnu a podnik zaměstnával kolem 40 lidí. Zaměřil se na to, co ho bavilo a co uměl nejlépe. Na technologii lazur a experimentování. Postupně se vrátil k Egermannovým pokusům a jeho poznámkám, které vedly k výrobě lithyalinu. „Jelikož jsem technolog, tak mě lithyalin pořád zajímal. Říkal jsem si, že když jsem ten chemik, tak na tom zapracuji. A protože jsem i lazurář, tak zase vím, co reaguje s lazurou,“ říká Václav Kuželka.
Václav Kuželka našemu muzeu v loňském roce daroval flakon zušlechtěný technikou lithyalinu. Jelikož zároveň jeho firma Glassbor slaví v letošním roce 30 let od svého vzniku, vystavili jsme dar jako exponát letošního roku. Rok 2024 se pomalu blíží ke svému konci a je na čase vyhlížet exponát 2025…. Tento krásný flakon však zůstává součástí naší sbírky jako doklad šikovnosti místních řemeslníků a připomínka úspěchu místních sklářských firem. Děkujeme.