Projekt Cesta skla v česko-polském příhraničí
V rámci projektu „Cesta skla v česko – polském příhraničí“ byla v Jelení Hoře 27. 9. slavnostně otevřena SKLÁŘSKÁ LABORATOŘ.
Prohlédněte si fotografie ze slavnostního otevření laboratoře a ukázek tavení a sklářské tvorby v peci pod vedením Martina Štefánka.
V JELENÍ HOŘE OTEVŘELI „SKLÁŘSKOU LABORATOŘ“
V pátek 27. 9. 2019 byla v polském Krkonošském muzeu v Jelení Hoře otevřena tzv. „sklářská laboratoř“ – sklářská huť, v níž bude muzeum pořádat akce s předváděním výroby skla a workshopy sklářských řemesel. Slavnostního otevření, jehož součástí byla také tisková konference a vernisáž výstava „Sklo a lidé sklárny Josefina/Julia“, se zúčastnili zástupci sklářského muzea a města Nový Bor v čele se zastupitelem Davidem Mocem.
Zahájením provozu „sklářské laboratoře“dokončil náš polský partner svou investiční část grantového projektu „Cesta skla v česko-polském příhraničí“. My v rámci projektu rekonstruujeme podstávkový dům čp. 106 v Kalinově ulici, jehož dokončení je plánováno v roce 2021. Mezitím budou na obou stranách hranic probíhat společně pořádané workshopy, semináře a další akce. Cílem projektu je provést širokou turistickou veřejnostpomyslnou „cestou skla“ spojující oba sklářské regiony nejen v minulosti ale i dnes.
Petra Ajšmanová
Sklářské muzeum Nový Bor
Konference k projektu Cesta skla
Zahajovací konference k projektu Cesta skla v česko-polském příhraničí proběhla 20. února v Navrátilově sále. Účastníkům projekt představila Eliška Vavříčková, vedoucí novoborského sklářského muzea, a Gabriela Zawila, ředitelka Krkonošského muzea v Jelení Hoře. Na české straně projekt zahrnuje především rekonstrukci domu čp. 106 v Kalinově ulici, kam by pak bylo přemístěno Turistické informační centrum, na polské pak výstavbu tzv. Laboratoře skla.